Oceán je cítit ve vzduchu

Více než 200 mil na řece Sv. Vavřince má za sebou čelo startovního pole Transat Quebec – St. Malo. A vpředu pluje i britská Imerys s Milanem Koláčkem na palubě.

Na čele je španělská Tales II. Phil Sharp, Adrien Hardy a Milan Koláček na Imerys jsou druzí, na Tales II ztrácí 0,1 nm.

Jachty se již pomalu stáčí k východu, řeka se rozšiřuje. Už jde spíše o záliv, než koryto řeky. Znamená to konec úmorného křižování. Dejme slovo Philu Sharpovi: „Spolu se Solidaires jsme odstartovali nejlépe a drželi jsme se vpředu. Generali a Black Peper odstartovaly předčasně a musely se vracet. Pak následovala stoupačka v úzkém korytu řeky. Obrat za obratem. Snad 100 obratů během prvních 24 hodin. V noci vítr zeslábl a vládu převzal silný proud. Jednou jsme dokonce museli zakotvit, aby nás proud nesnesl zpět. To jsou náročné chvíle, které vyžadují trpělivost."

Tvrdá práce při obratu

Sto obratů. To není žádná sranda. A nejde o trim plachet. V podpalubí je nutné při obratu přerovnat veškerý náklad. Vše musí být stále na správném boku. Pár stovek kilo sem, obrat, pár stovek kilo tam. A znovu, stále dokola. To patří k obratu.

Pohoda proti sólo plavbě

Phil Sharp si pochvaluje, jak pohodlná je plavba s dvojicí parťáků: „ Ve třech na palubě je to fajn. Nedá se to srovnat se sólovou plavbou. Když jdete spát, můžete opravdu vypnout. Adrien si vzal na starosti kuchyni. Je to rozdíl proti mé poslední plavbě, kdy jsem jedl jen sušené jídlo a vitamínové pilulky."

Poloha lodi »

 


2016 Milan Koláček | milan.kolacek@icloud.com | sevenmedia s.r.o. © 2016

© Copyright 2004-2020 - CMS Made Simple / This site is powered by CMS Made Simple version 1.11.10