Zpráva z trimaranu Actual

Milan Koláček je na palubě 31,5 metru dlouhého trimaranu Actual. Převáží ho z Bretaně do Marseille. Poslal nám zprávu, jaké jsou první dny a jak to vlastně všechno bylo.

V poklusu


Den po skončení závodu na Mini ve Španělsku, kde jsme s Pavlem Roubalem vyhráli, mi přišla zpráva od Yves Le Bleveca, skippera trimaranu kategorie Ultime Actual. Zpráva přišla, ještě než jsem nastoupil do letadla z Barcelony domů: Milane, hledame 4 do posadky, zitra vyrazime z La Trinite do Marseille. Jsi k dispozici?
Po přistání v Nantes hned z letiště reorganizuji následující týden. Druhý den jsem za plné podpory novomanželky Zuzky opět v přístavu. Tentokrát v La Trinite. Doma jsem se zdržel jednu noc. Vyrážím s týmem Actual na týdenní plavbu.

Vyplouváme


Odpoledne 3. září v 17:00 vyplouváme z La Trinite a během čtyř hodin jsme 80 mil od pobřeží. S kosatku zvanou tranquet a hlavní plachtou loď pluje konstantních 20 uzlů. Vítr fouká 15 uzlů. To jde. Čeká nas v noci proplutí na motor hřebenem tlakové výše, který je uprostřed Biskaje. Přestože vítr je na přední a zadní straně hřebene velmi slabý, plujeme stálých 7uzlů. Ve 4-5 uzlech větru.

Za den Španělsko


Druhý den odpoledne se již dostáváme na druhý břeh Biskajskeho zálivu k pobřeží Španělska. Vítr se stačí více k východu až severovýchodu. Vytahujeme genaker, který loď výrazně zrychluje.

V noci vítr velmi zeslábl. Byla silná mlha. Křižujeme po větru těsně kolem pobřeží. Občas plachty nahradí jízda na motor. Čas nám krátí práce na hydrogenerátoru. Instalovali jsme na něm větší lopatky. Slabý vítr a ne úplně nejlepší směr nás budou doprovázet až do nedělního podvečera.

Vleče se to


ETA do Marseille je zatím čtvrtek - pátek ? Vzhledem k podmínkám (slabý vítr) je těžké odhadnout, jak rychle se dostaneme do cíle.
Každopádně i ve slabém věru loď jede 10 uzlů. Ale přijde vám to, jako když se jen vleče. Deset uzlů je velká nuda. I když na Mini nebo Figaro je to příjemná rychlost, to se musí nechat. 

Zdravím z paluby trimaranu Actual.

PS: Co takhle malý obchod. Já budu posílat zprávy, když to jen trochu bude možné a vy mi zase dáte like na Facebooku. Co na to říkáte?

 


2016 Milan Koláček | milan.kolacek@icloud.com | sevenmedia s.r.o. © 2016

© Copyright 2004-2020 - CMS Made Simple / This site is powered by CMS Made Simple version 1.11.10