Jakou jachtu na sólovou plavbu

Sólová plavba je v mnohém odlišná, než plavba v posádkou. Především je náročnější. Ale mnohé jachtaře přesto láká. Podíváme se, jaké požadavky by měla jachta na sólové plavby splňovat.

Plujeme-li na jachtě sami, musíme být schopni ji sami zvládnout. U menší jachty je to jednodušší, ale i velkou loď může zvládnout jediný jachtař. Podívejte se například na trimaran Spindrift 2, na kterém popluje přes Atlantik Yann Guichard. Je dlouhý 40 metrů, široký 23 metrů a hlavní plachta váží téměř půl tuny. Nejde o standardní příklad, přesto je to jachta pro sólovou plavbu.

Důležité je, aby jachta byla pro sólovou plavbu přizpůsobena.

Co je pro to důležité?

V první řadě je nutné, aby všechny ovládací prvky byly instalované tak, aby byly od kormidla snadno dosažitelné. Nejde jen o otěže, ale také o výtahy, otěžové vozíky, či dopínání zadního stěhu. Kromě toho musí být dostupné také ovládání autopilota. Dnes už se sice počítá s bezdrátovou ovládací jednotkou, ale kromě ní musí být snadno dostupné i pevně instalované ovladače.

Podívejte se například na Figaro, na kterém závodí Milan Koláček. Jachta je vybavena kormidelní pákou, která je snadno dosažitelná jak z obou boků lodě, tak i z hlavní lukny. Velkou výhodou je možnost kormidlovat v obratech nohou. Kormidelní páka má na Figaru vysouvací nastavení, které usnadňuje vedení lodi nohama při práci s otěžemi. Vinšny na otěže i výtahy jsou od kormidla snadno přístupné, kormidelník se při standardním trimování nemusí ze svého místa zvedat. Dále najdeme všude baterie stoperů a záseků, které umožňují uvolnění vinšen.

Důležitým požadavkem je bezpečnost. Na palubě musí být natažené popruhy life lines. Ty umožňují při cestě z kokpitu cvaknout se karabinou na zádi a dojít až na příď. Dalším bezpečnostním prvkem je samonafukovací vesta s psími kšírami. Bez toho jsou bezpečnostní popruhy k ničemu. U sebe by měl mít sólový jachtař radiobóji PLB (Personal Locator Beacon). Šance na záchranu při pádu přes palubu je sice malá, ale stále nějaká. Bez PLB není žádná. Plavbu učiní bezpečnější AIS (systém upozorňující na lodě v okolí) a aktivní radarový odražeč. Oboje upozorní jak na blížící se lodě nás, tak i kolem plující lodě na naši přítomnost.

Rolovací plachty?

Má být vybavena jachta na sólovou plavbu rolovacími plachtami? Rolovací kosatka je výborným pomocníkem. Zvláště v případě, že máme rolfoky dva, s různou velikostí předních plachet.

V případě hlavní plachty tomu je jinak. Zde je lepší volit klasickou hlavní plachtu. Nejen proto, že je výkonnější, ale hlavně proto, že je spolehlivější. Když je třeba ji spustit na palubu, stačí povolit výtah.

S rolovací hlavní plachtou jste jistě již zažili, že se plachta zasekla ve stěžni a nešla dovnitř ani ven. To je pro sólového jachtaře velmi nepříjemná potíž. Klasická hlavní plachta toto neudělá.

Refování hlavní plachty je v ideálním případě možné uskutečnit z kokpitu. Dnes oblíbené refování jedním lanem není vhodné, protože plachta se špatně trimuje. Lepší je mít pro přední a zadní roh plachty samostatná lana.

Na výtahu hlavní plachty je dobré udělat značky v místě refů. Usnadní povolování výtahu při refování.

Kam instalovat přístroje

Navigační budíky najdeme obvykle na kormidelním sloupku. Tak je tomu v případě jachty s kormidelním kolem. Při trimování plachet sólový jachtař na budíky instalované na tomto místě neuvidí. Proto je lepší, jsou-li umístěné před hlavní luknou, nebo na stěžni, jako je tomu na sportovních jachtách. Pak jsou dobře viditelné odkudkoli.

Na jachtách Classe Mini bývá navigace GPS umístěna na výklopném panelu uvnitř lodi. Je tak dosažitelná z podpalubí a v případě potřeby ji má kormidelník přístupnou i od kormidla. To je šikovné řešení. Dnes se to často řeší monitorem mapového plotteru v kokpitu a jen opakovací obrazovkou v podpalubí. Tou je dnes obvykle jen tablet s navigačním programem.

Author: Daniel Vodička


2016 Milan Koláček | milan.kolacek@icloud.com | sevenmedia s.r.o. © 2016

© Copyright 2004-2020 - CMS Made Simple / This site is powered by CMS Made Simple version 1.11.10