33 lodí na startu, jedna z nich naše

První letošní regata Solo Concarneau třídy Figaro pomalu začíná, 33 startujících jachet vyplouvá na moře. Na jednom stěžni vlaje i naše vlajka. Českou republiku reprezentuje Milan Koláček na Fulgur - Evapco. Milanovým coskipperem je Pierre Brasseur. Závod bude odstartován v 1500.

Kudy se jede

Regata je dlouhá 300 mil. Startovní pole nejprve zamíří na severozápad k ostrovu Ouessant, následně se otočí a popluje na jihovýchod k Ile d´Yeu a zpět do cíle. Náročné budou především průjezdy kolem majáku Ar Men a v úžině Raz de Sein. Zde bude třeba také trocha štěstí. Jde o místa se silnými přílivovými proudy. Na místě jste buď včas a máte proud v zádech, nebo pozdě a proud jde proti vám. Ve slabém větru se může stát, že je průjezd v nevhodnou dobu vyloučen. Aby se omezil vliv nepříznivého proudu, volí se riskantní plavba na co nejmenší hloubce. Riziko nasednutí na mělčinu je pak zřejmé.

Jaký bude vítr?

Pro dnešní odpoledne je hlášen slabý východní vítr, který se bude večer stáčet na severovýchod a bude sílit. Severovýchodní až východní vítr vydrží po celou dobu závodu. Rychlost větru by se měla pohybovat do 20 uzlů.

Předpověď slibuje spíše rychlejší regatu, víceméně by nemělo být nutné stoupat proti větru, maximálně v některých kratších úsecích.

Cíl?

Pro Milana s Pierrem je důležité, dostat se po zimě do závodního rytmu a podívat se, jak jsou na tom na začátku sezóny soupeři. Jde tedy především o oťukání si konkurence před Transatem.

Polohu lodí najdete zde.

 

Video z přeplavby na start do Concarneau

 

 

Transat AG2R

Solo Concarneau je přípravou na transatlantickou regatu Transat AG2R, která startuje již 3. dubna.

Start

3. dubna 2016

Concarneau, jižní Bretaň, 47°52´N a 003°55´

Cíl

Předpokládaný dojezd do cíle 23. dubna 2016

ostrov St. Barth, Malé Antily, 17°55´N a 062°50´W

Délka závodu 3800 námořních mil, cca 7000 km

Více informací AG2R najdete zde.

 

 


2016 Milan Koláček | milan.kolacek@icloud.com | sevenmedia s.r.o. © 2016

© Copyright 2004-2019 - CMS Made Simple / This site is powered by CMS Made Simple version 1.11.10