Meteo na první dny

Dnes ve 13:08 startuje Transat AG2R. Pojďme se podívat, jak vypadá předpověď na první dny závodu. V první řadě se všichni meteorologové shodnou na tom, že to bude velmi rychlé. Dokonce se mluví i o rekordním čase kolem 17 dnů. Ale to je ještě daleko.

Na startu bude vát jižní vítr do 25 uzlů. Bude to tedy svižné. A na bójkách dramatické. Výška vln by se na otevřeném moři měla pohybovat kolem 3 metrů.

Startovní pole zamíří k západu do první z dvojice blížících se front. Důležité bude, dostat se pod střed níže, severně od středu to bude bez větru. Průjezd fronty bude extrémně důležitý. Za ním se změní kurz na jihozápad do další slabé fronty. Teprve po ní bude možné vyrazit k jihu k mysu Finisterre. Vítr v té chvíli bude foukat od severu, na pořadu bude surfování po vlnách. To je dobrá zpráva. Horší zprávou je, že na palubě bude zima. Zvláště v noci. Vítr u Portugalska zesílí nad 30 uzlů, v nárazech přes 40. Teplota v noci spadne k 10°C. To nebude žádný med.

Na druhou stranu je možné počítat s tím, že kluci se zahřejí drobnou prací na palubě. Plavba se spinakerem ve 40 uzlech větru si drobné práce na palubě vyžádá. Zahřeje se kormidelník a zahřeje se i trimer spinakeru.

Routingy ze dneška ukazují, že na Kanárech bude startovní pole za 5 dnů. Pak změní kurz na západ. Vzhledem k tomu, že je tlaková výše poměrně vysoko, bude možné plout od Kanárů k západu.

Takový je tedy plán na první týden. Bude to rychlé a fyzicky náročné. 1000 mil surfování se spinakerem ke Kanárům a pak nejspíše dalších 2500 mil se spinakery do cíle.

Držte Milanovi s Pierrem palce, budou to potřebovat. Konkurence na startu je mimořádná.

 


2016 Milan Koláček | milan.kolacek@icloud.com | sevenmedia s.r.o. © 2016

© Copyright 2004-2020 - CMS Made Simple / This site is powered by CMS Made Simple version 1.11.10