Na křídlech severního větru

Noc musela být na palubě Fulgur-Evapco bouřlivá a stejně náročný bude i dnešní den. V posledních 4 hodinách plují Milan Koláček s Pierrem Brasseurem nejrychleji z celého startovního pole! 13,9 uzlu je průměr za poslední 4 hodiny!

Ve srovnání s loděmi IMOCA to nevypadá jako nic světoborného, ale k dosažení podobného průměru je třeba občas surfovat rychlostí 20 uzlů. A to Milan s Pierrem umí! Milan byl na zaďák vždy silný a Pierre má na svém kontě vítězství v závodě Transat Jacques Vabre.

O co jde?

Startovní pole odhalzovalo a vrací se k pobřeží Portugalska, kde je vítr silnější. Možná pro někoho až příliš silný na spinaker. Dají se očekávat poryvy o rychlosti až 40 uzlů. Výška vln by se měla pohybovat kolem 4 metrů. Dlouhé oceánské vlny. Jachty Figaro za těchto podmínek plují standardně ve skluzu, z vln ještě výrazně zrychlují. Ve 40 uzlech však není žádná sranda, udržet rozdivočelou loď na uzdě. Chce to cit, odhad nejbližšího dění a bleskurychlé reakce. Vezmete-li v úvahu únavu z posledních 3 dnů na vodě a z nevyspání, znamená to mít velmi pevné nervy.

Důležité ale není jen jet nejrychleji, jak je možné. Také je třeba udržet loď v jednom kuse. Nedělat chyby, nenamáhat příliš. V podobných podmínkách může odejít kdykoli cokoli. Jediná drobná chyba a je po plachtě, jediná chyba a může to být i horší. Je to jízda na ostří nože.

Ale oba jedou fantasticky. Včera ztráceli na vedoucí Generali 27 mil, dnes je to jen 22.

Držte se!

zdroj: Lodní noviny

 

Více o Transat AG2R naleznete zde »

Aktální polohu lodi naleznete zde »

 


2016 Milan Koláček | milan.kolacek@icloud.com | sevenmedia s.r.o. © 2016

© Copyright 2004-2020 - CMS Made Simple / This site is powered by CMS Made Simple version 1.11.10