Let do tropů

Z chladné Bretaně dolétla Fulgur-Evapco za méně než týden do tropů. Milan Koláček s Pierrem Brasseurem mají za sebou čtyři dny trvající bláznivý let po vlnách na ostří nože a před sebou znovu taktičtější část závodu.

Kanárský expres

Severní vítr převažující podél západní části Pyrenejského poloostrova bývá někdy nazýván portugalským pasátem. Tentokrát byl mimořádně bouřlivý. Patnáct jachet startujících v transatlantické regatě Transat AG2R letělo na jih ve větru o rychlosti až 80 km/h. Za takových podmínek amatérští jachtaři obvykle nevyplouvají. Ostřílení závodníci včetně Milana Koláčka s Pierrem Brasseurem naopak surfovali po vlnách pod plnými plachtami se spinakerem.

300 mil za den, to už je pořádná porce. Takto letí na jih Kanárský expres složený ze sedmi nejrychlejších jachet Figaro. Mezi nimi je i naše Fulgur-Evapco. Od mysu Finisterre na Kanáry jen za tři dny. 930 mil (1700 km) za 3 dny na jachtě dlouhé 10 metrů. To dokážou jen ti nejlepší na světě. A patří mezi ně také jeden Čech. Jmenuje se Milan Koláček.

Jediná chyba může znamenat konec...

O tom se přesvědčil favorizovaný tým Skipper Macif jedoucí na 3.místě. V silném větru došlo k drobné chybě kormidelníka, která znamenala, že se loď rozhoupala a dostala se spinakerem do vody. Nápor vlny nevydržel stěžeň. Ostrá rána a nakloněná jachta se vrátila do vzpřímené polohy. Bez stěžně. Konec nadějím. S nouzovým oplachtěním doplula do bezpečí na Madeiru.

Také další mají vážné problémy. Lorientreprendre má roztrženou hlavní plachtu a musí k opravám do Portugalska. Cuisines Ixina přichází o dva spinakery ze tří.

Také Milan s Pierrem řeší závady. Nejsou ale tak vážné. Praskají kladky, které nevydrží enormní zatížení, je třeba zkracovat prodřený výtah spinakeru, na hlavní plachtě se láme spíra, spinaker potřeboval opravu několikrát. Vždy zdržení, ale nikdy takové, aby byli naši ze hry.

Čas na odpočinek

Milan s Pierrem mají za sebou již týden na oceánu. Do dneška se příliš nevyspali. V silném větru se za kormidlem střídali v noci po 40 minutách. Delší dobu nešlo maximální soustředění udržet. Podobnou plavbu je možné přirovnat k letu po dálnici se zhasnutými světly. Za tmavé noci. Dnes vítr zeslábl a konečně bude čas na odpočinek.

Milan Koláček z paluby

„Dnes je první den trochu klidněji. Stále pracujeme s plachtami, abychom byli co nejrychlejší. A jíme. Po fyzicky náročné plavbě posledních dnů jsme hladoví jako vlci. Také je nyní možnost vařit. Poprvé po čtyřech dnech. Na programu je úklid lodi. Těžké oblečení už je sbalené a vyvažuje. Také bude třeba uklidit kolem vařiče. Nepovedené kuchařské pokusy v posledních dnech po sobě zanechaly spoušť. Není divu, zkuste si ohřát jídlo na hřbetě spínajícího se mustanga. A na palubě? Začíná to být ostré. Kraťasy, tričko a pálící tropické slunce. Bez padesátky krému není možné na slunce vylézt."

Nejkratší není nejrychlejší

V jachtingu nemusí být nejkratší trasa nejrychlejší. Tento ročník Transat AG2R je toho jasným důkazem. Nejkratší trasa do cíle vede od Kanárů na západ. Nikdo se však touto cestou nevydal. Je zavřená budoucím bezvětřím. Kdo chce zůstat v příznivém větru, musí daleko na jih. Až ke Kapverdským ostrovům.

Proto je třeba pohlížet i na pořadí v závodě s rezervou. Pořadí se určuje podle nejkratší vzdálenosti do cíle, nikoli podle optimální trasy. Proto se pojďme podívat na skutečné pořadí první osmičky vlastní optikou.

 

Více o Transat AG2R naleznete zde »

Aktální polohu lodi naleznete zde »

 


2016 Milan Koláček | milan.kolacek@icloud.com | sevenmedia s.r.o. © 2016

© Copyright 2004-2020 - CMS Made Simple / This site is powered by CMS Made Simple version 1.11.10