Našlapování v minovém poli

Po několika dnech surfování na samé hraně možností lodí i posádek, mají nyní účastníci regaty Transat AG2R docela jiné starosti. Potřebují plout na západ, ale tam panuje bezvětří. Čelo závodu směřuje v posledních zbytcích pasátu mezi Kapverdy.

Zítra kolem souostroví projede i naše Fulgur-Evapco s Milan Koláčkem a Pierrem Brasseurem na palubě.

Na hraně bezvětří

Západně od čela startovního pole je bezvětří. Nejkratší trasa vede na západ. Proto se někteří závodníci snaží hranu bezvětří zkoumat. Snaží se plout k západu. Dnes se o to pokouší na šestém místě plující Cercle Vert. Odpoledne se ale dostal na samou bezpečnou hranici. Vítr slábl a rychlost klesala. Proto se musel vrátit na jižní kurz. To je výhoda pro naší Fulgur-Evapco, která má možnost ukousnout z náskoku Cercle Vert několik mil.

Milan Koláček s Pierrem Brasseurem jsou momentálně na výborném sedmém místě.

Omezení přídělů potravin?

Do cíle na ostrově St. Barth zbývá stále přes 4000 km. Po přepočtení na dny je možné čekat ještě 12 – 14 dnů na moři. Alespoň tak hovoří navigační programy, které vypočítávají ideální trasu. Zdá se, že závod může trvat déle, než se předpokládalo v době startu. Pierre s Milanem mají zásoby na 21 dnů plavby a 9 již mají za sebou. Pokud se závod protáhne, bude nutné omezit denní příděly potravin. To by bylo nepříjemné, protože energetické výdaje závodníků jsou ohromné. Naštěstí již plují v tropech, kde nehrozí zima, která by v případě nedostatku zásob byla nepříjemným zabijákem. Vody je na palubě Fulgur-Evapco stále 90 litrů, tedy dost.

Na jih k rovníku

Zatím to stále vypadá, že nejrychlejší cesta do cíle povede daleko na jihu. Možná dokonce jen na 12°severní šířky, tedy jen cca 1300 km od rovníku. To je extrémně jižní varianta trasy, tedy také extrémně dlouhá. Zajížďku by mohl závodníkům vynahradit pohled na symbol jižní polokoule, tedy na Jižní kříž.

Skvělá práce našich

Fulgur-Evapco si stále drží sedmé místo, s dostatečným náskokem na osmou britskou jachtu Artemis. Je to vynikající úspěch, který dokazuje, že Milan Koláček s Pierrem Brasseurem jsou schopni měřit své síly s nejlepšími na světě. To dokáže jen málokdo, kdo se nenarodil ve Francii.

 

Více o Transat AG2R naleznete zde »

Aktální polohu lodi naleznete zde »

 


2016 Milan Koláček | milan.kolacek@icloud.com | sevenmedia s.r.o. © 2016

© Copyright 2004-2023 - CMS Made Simple / This site is powered by CMS Made Simple version 1.11.10