Uprostřed oceánu

1300 mil (2500 km) zbývá do cíle závodu Transat AG2R. Naše Fulgur-Evapco se drží na vynikajícím šestém místě. Vedoucí jachty jsou uprostřed Atlantiku, na půl cesty mezi Afrikou a Jižní Amerikou.
 

Po první týdnu závodu, který byl ve znamení silného větru a tím pádem i rekordních výkonů, se podmínky změnily. Vítr zeslábl a mezi Kanárskými ostrovy, Kapverdy a cílem je oblast bez větru. Absence větru je pro závodního jachtaře horší, než bouře. S bouří se dá bojovat, postupovat vpřed. V bezvětří nezbývá než čekat na vítr.

Ubíjející vedro

Proto je tentokrát cesta do cíle extrémně dlouhá. Vede daleko na jih, obeplouvá bezvětří, stovky mil od ideální trasy. Znamená to plavbu hluboko v tropech, jen necelých 800 mil od rovníku. Ve vražedném vedru, se sluncem přímo nad hlavou.

Chabé zásoby vody

Vedro je kruté i proto, že před pár dny se startovalo z chladné jarní Bretaně. Organismy závodníků si musely rychle zvyknout na proměněné klima. A je tu ještě jeden faktor. Na normální turistické plachetnici mají jachtaři k dispozici stovky litrů vody. Závodníci kvůli úspoře hmotnosti vezou jen nejnutnější. Proto si berou jen desítky litrů. Je třeba šetřit. Voda je na pití a na vaření. Na umytí musí stačit 1 litr na osobu a týden. Pro suchozemce nepředstavitelné.

Obrat znamená mnoho práce a potu

Po dlouhé plavbě bez obratů jsou znovu na čase změny směru. Je nutné plout ještě dále na jih pro vítr. Obrat je v tropickém vedru náročný. Nestačí otočit kormidlem a přehodit plachty. Pro ideální rychlost lodi je nutné dělat více. Veškeré vybavení se musí přeskládat na návětrný bok. V tropickém vedru dvojnásob náročná činnost, která znamená potoky potu po zádech.

Taktický souboj až do cíle

Taktický souboj je možné očekávat až do cíle. Největšími soupeři Milana Koláčka a Pierra Brasseura jsou anglická Artemis a francouzská Bellocq Paysages. S těmi si to naše jachta nejspíše rozdá o 6. – 8. místo. I když ani soupeři vpředu nejsou daleko.

 

 

Více o Transat AG2R naleznete zde »

Aktální polohu lodi naleznete zde »

 


2016 Milan Koláček | milan.kolacek@icloud.com | sevenmedia s.r.o. © 2016

© Copyright 2004-2020 - CMS Made Simple / This site is powered by CMS Made Simple version 1.11.10